פס 269.4 ~ כי ימכר לך

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 5,325 עד 5,331 לבריאה | 1,564 עד 1,571 למניינם 


   יב כִּי יִמָּכֵר לְךָ אָחִיךָ הָעִבְרִי אוֹ הָעִבְרִיָּה וַעֲבָדְךָ שֵׁשׁ שָׁנִים וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת תְּשַׁלְּחֶנּוּ חָפְשִׁי מֵעִמָּךְ. יג וְכִי תְשַׁלְּחֶנּוּ חָפְשִׁי מֵעִמָּךְ לֹא תְשַׁלְּחֶנּוּ רֵיקָם . יד הַעֲנֵיק תַּעֲנִיק לוֹ מִצֹּאנְךָ וּמִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ אֲשֶׁר בֵּרַכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ תִּתֶּן לוֹ. טו וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם וַיִּפְדְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה הַיּוֹם. טז וְהָיָה כִּי יֹאמַר אֵלֶיךָ לֹא אֵצֵא מֵעִמָּךְ כִּי אֲהֵבְךָ וְאֶת בֵּיתֶךָ כִּי טוֹב לוֹ עִמָּךְ. יז וְלָקַחְתָּ אֶת הַמַּרְצֵעַ וְנָתַתָּה בְאָזְנוֹ וּבַדֶּלֶת וְהָיָה לְךָ עֶבֶד עוֹלָם וְאַף לַאֲמָתְךָ תַּעֲשֶׂה כֵּן. יח לֹא יִקְשֶׁה בְעֵינֶךָ בְּשַׁלֵּחֲךָ אֹתוֹ חָפְשִׁי מֵעִמָּךְ כִּי מִשְׁנֶה שְׂכַר שָׂכִיר עֲבָדְךָ שֵׁשׁ שָׁנִים וּבֵרַכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה .

דברים טו:יב - יח

הפסוקים והמצוות

עבד עברי - הענקת בעת שילוחו חפשי ושלא להצטער בשילוחו:

עבד עברי הינו יהודי נזקק שמצבו הכלכלי אינו מאפשר לו לקיים את עצמו והוא מוכר עצמו לעבד, או אחד שגנב נתפס נידון על השבת העבדה או התמורה והכנס והוא אינו מסוגל להשיב את הרכוש הגנוב או עלותו ומשכך נמכר לעבדות.

שלא לשלוח עבד עברי ריקם כשיצא חפשי ‏[1] שנאמר: לא תשלחנו ריקם . שלא להצטער בשעת שילוח עבד עברי בשנתו השביעית ‏[2] שנאמר: לא יקשה בעיניך בשלחך וכו'. שלא נוציא עבד עברי בידים ריקניות מעבדותנו כשיצא בן חורין לסוף שש שנים. ובדומה לראיון זה מוצאים אנו שאפילו אסירים שיוצאים לחופש מקבלים עזרה להתחיל את חייהם. כך גם מוצאים אנו חוקים רבים כאשר מפטרים עובדים ושסוגרים מפעלים ישנן מחויביות כלפי העובדים.

להעניק לעבד עברי ‏[3] שנאמר: הענק תעניק לו, וכן לאמה עבריה . לתת מתנה לעבד עברי מברכתך ‏[4] שנאמר: הענק תעניק וכו' אשר ברכך ה' בהמשך לנאמר לעייל, לתת לעבד עברי שיוצא חופשי, ושלא נשלחנו בידים ריקניות. ואמרו שלא נתן פחות משלשים סלע, והכול כמנהג המקום והזמן.

עבד עברי מייצג את האכלוסייה הנמוכה והנזקקת שבחברה . עבד עברי למרות שעל פי חז"ל נוהג בזמן הבית בלבד, ישנן מקורות שהיה נהוג אף בקרב יהודי בבל. במקביל לעבד עברי ביהדות מוצאים אנו את המקביל לעבד עברי וזו שיטת הצמיתות שהייתה שכיחה בתקופות שונות ומדינות שונות באירופה והעולם בכלל. בהקשר לשכבות אוכלוסין בקרב העמים, וזאת בלי קשר לעידן העבדות כנגד עמים אחרים ובמיוחד סחר בעבדים מאפריקה נוצרה שיטה זו. תחת שיטת הפיאודולית נוצרה שיכבה שלמה באוכלוסין שנקראה SERFS- או נתינים לצמיתות , אזרחים אילו הפכו להיות מאין עבדים לאדוניהם .

שלטון שיטת הפיאדוליזם אחז במרבית אירופה עוד מהעת העתיקה בצורה אחד או אחרת. לאחר המוות השחר באשר חלק ניכר מהאכלוסיה הידלדל נוצר צורך בכח אדם ובאשר לכך רבים מעבדים אילו מצאו עבודה בחוץ לשיטת הפיאודליזם אשר יכלה לכלכלם. במשך השנים באשר התפתחות שיטות החקלאות ותכנולוגיות חדשות כח האדם שנדרש לעבד את האדמה אט אט הופחתה ואף בעלי האחוזות עצמם הבינו שאין ברצונם להחזיק נתינים אילו תחת חסותם.

ממלכת אנגליה הייתה המדינה הראשונה אשר ביטלה את מעמד הצמית - SERF וזאת תחת שילטונה של אליזבת הראשונה. אחרון האזרחים שנשא תואר זה שוחרר בשנת 1574.

המסר המרומז:

מאורעות השנים:

גירוש היהודים ע"י האפיריור פיוס החמישי ונישולם מנכסיהם, ופדיונם, כנגד: "כִּי יִמָּכֵר לְךָ אָחִיךָ הָעִבְרִי אוֹ הָעִבְרִיָּה.. וַיִּפְדְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה הַיּוֹם" [5325]:

ובשנת 5,325 ‏[5] והיא שנת 1,566 למניינם צוה הפיפיור פיוס החמישי שבמשך שלשה חדשים יצאו כל היהודים ממלכותו בקנס אבדת הגוף והממון. וכן נעשה שלא נשאר פרסה זולת מעטים שהמירו [את דתם] ויהי כמו אלף בעלי בתים שיצאו ונשאר רוב נכסיהם שם כי לא יכלו להביאם. וידל ישראל מאד מאד, כי נשארו שם הלואותם ויגולו מארצם וימצאו מנוס באיזורים אחרים שבאיטליה Leghorn and Pitigliano. גם בלומברדיה והוא המחוז הצפוני של איטליה ניסה פיוס זה להציק ליהודים אך לא עלה בידו. גם ממשיכו גרגוריוס השלושה עשר, אשר קיבל את מניו בשנת 1572 לא חדל מלהציק ליהודים וביוחד בדרשותיו וזאת על מנת שימירו את דתם. ועיין לעייל בענין הלוח הגרגוריאני פפ-271.

חוקי הרווחה של 1572, כנגד: כִּי יִמָּכֵר לְךָ אָחִיךָ":

כאמור בשנת 1572 נוסדה מערכת מיסוי אשר לקחה בחשבון את צרכי הרווחה. מס זה הפך במהרה למס חובה. במקביל לחוקי המיסוי אשר לקחו בחשבון את העניים אשר לא היה ביכולתם למצוא עבודה, יצאו חוקים כנגד משוטטים וקבצי נדבות. מסרבי עבודה ועוד עונשו על ידי רציעת אוזן האשם.

חוקי הרווחה של אליזבת הראשונה מלכת אנגליה (1,558 עד 1,603) הרחיקו לכת ובשנת 1574 אחרון עובדי הצמיתות Serfs שוחרר. כזכור בשנת 1381 בזמן ריצ'רד השני חל מרד האיכרים האנגלי ‏[6] אשר התקוממו כנגד שיטת הפיאודליזם ואשר הפכה את חלקה מהאזרחים כעבדים. המרד נכשל ועתה בתקופת שלטונה של המלכה אליזבת חל השינוי.

מצוות עבד עברי אומנם מתירה עבדות בבני עמינו ואף לצימיתות אך זה רק עד שנת היובל. באנגליה ובארצות רבות באירופה ואף בסין תחת שושלת צ'ינג [1644 ועד 1911] שלטה שיטת הפיאדולית בקרב חלק ניכר מהאכלוסייה וזה אשר היווה מכשול להתפתחותה של החברה.

כליל תפארת:

כי ימכר לך אחיך העברי או העבריה ועבדך שש שנים:

כי - כאשר , ויורה על מצב קיים כי כאשר יהיה מצב בו אחיך ימכר לך באשר אין ביכולתו לתחזק את עצמו ובני משפחותו. עוד ימכר לך, על ידי אחרים ‏[7][8] באשר מעשיו אשר נידון בהם לעבדות באשר גנב ולא החזיק גנבתו. וכן בצינו פירושם על הנאמר לעייל כי לא יחדל אביון בקרב הארץ ‏[9], כי התורה תרמוז במה שעתיד להיות. שמצוות עבד עברי חזתה את אשר יהיה. ובאשר עבד עברי הינו מצב שבו לא זכו לברכת ה', ביטול מעמד זה מהווה מצב בו יברכך ה' אלהיך בכל מעשך ובכל משלח ידך . וכן בשנים אילו המלכה אליזבת מבטלת את מעמד הצמיתות ומשכך זוכה לברכת ה' בממלכת אנגליה.

ובשנה השביעית תשלחנו חפשי מעמך:

ירמוז על שחרורם של הנתינים לצמיתות בממלכת אנגליה. ודייק המקרא בחסדי ה' לאילו השנים עבור כי כבר תחת שלטון ריצ'רד השני בשנת 1381 אירע מרד האיכרים אך זה לא צלח עד שנות פרשתנו לקיים דברי חז"ל אסתכל באורייתא וברא עלמא, כי עד שנים אילו לא עלה במחשבת יתברך שמו. ושנה זו היא שנת שמיטה לפי מניינו של הרמב"ם

וכי תשלחנו חפשי מעמך, לא תשלחנו ריקם:

ויפים הדברים באשר בשנים אילו ממש נרקמים החוקים הראשונים בעניין הרווחה בממלכת אנגליה בהקשר לבעלי יכולת עבודה אשר אין ידם משגת. ובהמשך בשנת 1574 כאמור אחרון נתיני הצמיתות משוחררים ועידן חדש מתחיל באנגליה אשר לעיתים יתפשט לכלל אירופה.

והיה כי יאמר אליך לא אצא מעמך, כי אהבך ואת ביתך כי טוב לו עמך:

והמקרא יאמר לגנאי העבד באשר לא יחפוץ את חרותו, מאידך מעיד על מצב ותקופה בה אין ביכולת האזרח לקיים את בני משפחתו בכבוד וזאת מחוץ לחסותו של האדון. וכך היה המצב שנים רבות באירופה ובעולם ובשל כך נוצרה שיטת ה פיאדליזם

ולקח את המרצע ונתתה באזנו ובדלת והיה לך עבד עולם:

ולא יראה הכתוב לטובה את רצון הנתין להישאר בעבדות. רציעת האוזן הינו סמל לגנאי וענישה. וכן בשנים אילו כאמור מצד אחד חוקי הרווחה באנגליה נרקמים ומגבשים תפאורה אך מנגד הענישה כלפי המשוטטים לוקחת את מתווה המקרה ברציעת אוזן למפר חוק.

לא יארכו שנים ומלכות אנגליה ושאר העמים יבואו ויגבשו חוקי צדק, חמלה וחסד כנגד נזקקים ויקויים המקרא כי בגלל הדבר הזה יברכך ה' אלהיך

לא יקשה בעינך בשלחך אתו חפשי מעמך.... וברכך ה' אלהיך בכל אשר תעשה:

וזו היא שנת שביעית של הפרשה עבור כי בפרשתנו שבעה פסוקים במקביל למעשה עבד עברי ושחרורו בשנה השביעית. וברכך ה' אלהיך : וכן מוצאים אנו את עלייתה של מלכות אנגליה על שאר העמים החל מסביבות שנים אילו.

הרי לנו:

הערות שוליים:

  1. מוני המצוה: סה"מ מצוה תפ"א. סמ"ג לאוין קעח. מקורות: קדושין יד
  2. מוני המצוה: בה"ג, רמב"ן, זהר הרקיע
  3. מוני המצוה: סה"מ מצוה תפב. סמ"ג. עשין פד. מקורות: קדושין יד
  4. מוני המצוה: יראים
  5. סדר הדורות שם. יכול וכן היה והגזירות נתנו עוד טרם התמנה לאפיפיור אך בכול אופן התמנה בשנת 1566 שהיא שנת 5326 לבריאה. ואנו הבאנו כפי שמוזכר בסדר הדורות שהיא שנת 5325
  6. עיין פפ-263
  7. רש"י שם
  8. קידושין יד:ב
  9. רמב"ן שם