פס 278.2 ~ היום הזה

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 5,576 עד 5,579 לבריאה | 1,815עד 1,819 למניינם 


   טז הַיּוֹם הַזֶּה יְהוָה אֱלֹהֶיךָ מְצַוְּךָ לַעֲשׂוֹת אֶת הַחֻקִּים הָאֵלֶּה וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים וְשָׁמַרְתָּ וְעָשִׂיתָ אוֹתָם בְּכָל לְבָבְךָ וּבְכָל נַפְשֶׁךָ. יז אֶת יְהוָה הֶאֱמַרְתָּ הַיּוֹם לִהְיוֹת לְךָ לֵאלֹהִים וְלָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וְלִשְׁמֹר חֻקָּיו וּמִצְו‍ֹתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְלִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ. יח וַיהוָה הֶאֱמִירְךָ הַיּוֹם לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְלִשְׁמֹר כָּל מִצְו‍ֹתָיו. יט וּלְתִתְּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר עָשָׂה לִתְהִלָּה וּלְשֵׁם וּלְתִפְאָרֶת וְלִהְיֹתְךָ עַם קָדֹשׁ לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ כַּאֲשֶׁר דִּבֵּר.

דברים כו:טז - יט


הפסוקים והמצוות

לא נמנו מצוות בפרשה

המסר המרומז

מאורעות השנים

5579 - 'המאה האימפריאלית' של בריטניה, כנגד: "וּלְתִתְּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הַגּוֹיִם":

שהפסוק (דברים כו, טז) וּלְתִתְּךָ עֶלְיוֹן עַל כָּל הַגּוֹיִם" הוא הפסוק 5579 מתחילת התורה, ובשנת 5576 (1815 למניינם) ניצחון בריטניה על נפוליאן. ושנת 1815 נחשבת לשנת תחילת האימפרית אנגליה אשר שלטה על העולם בנין השנים 1815 ועד 1914.

מפת האימפריה הבריטית ב-1897. מסומנת בצבע הוורוד, צבעה המסורתי של האימפריה במפות

במהלך התקופה שבין 1815 ו-1914, הנקראת בידי מספר היסטוריונים "המאה האימפריאלית" של בריטניה, התווספו לאימפריה בערך כ-25,000,000 קילומטרים רבועים של שטח, וכבערך 400 מיליון תושבים. הניצחון על נפוליאון ב-1815, הותיר את בריטניה ללא אויבים משמעותיים, מלבד רוסיה במרכז אסיה. מאחר שלא הייתה מאותגרת כלל מבחינה ימית, אימצה בריטניה את תפקיד השוטר העולמי, מצב עניינים שמאוחר יותר נודע כ"פאקס בריטניקה". כמו כן, אימצה בריטניה משטר חוץ של בידוד בינלאומי. מלבד השלטון הישיר שהפעילה בריטניה במושבותיה, מעמדה הדומיננטי בסחר העולמי גרם לכך שהיא שלטה בפועל בכלכלותיהן של מדינות עצמאיות רבות כמו סין, ארגנטינה וסיאם, שלטון שאופיין בידי מספר היסטוריונים כ"אימפריה לא רשמית".

חוזקה האימפריאלי של בריטניה נתמך בידי אוניות הקיטור והטלגרף - טכנולוגיות חדשות שהומצאו במחצית השנייה של המאה ה-19, ואיפשרו לבריטניה להגן על האימפריה שלה. ב-1902, הייתה מחוברת כל האימפריה הבריטית ברשתות טלגרף, מה שנקרא "אל רד ליין".

נפוליאון והיהודים: הצהרת זכויות האדם והאזרח ‏[1], שלא כמו הכרזת העצמאות של ארצת הברית היא מגדירה לא רק את הזכויות של אזרחים צרפתים אלא של "כל בני האדם ללא יוצא מן הכלל".

ב' 1807 נפוליאון הגדיר את היהדות כדת רשמית בצרפת. אולם ב' 1808 תחת השפעתו בין הייתר של קיסר רוסיה אלכסנדר הראשון חלק מן הזכויות שעונקו בוטלו. למרות הנאמר חלק מן ההגבלות בוטלו אף הם בשנת 1811 ובכללותם בוטלו בשנת 1818 שנת "וה' האמירך היום להיות לו לעם סגלה".

===אמנציפציה ליהודים: אמנציפציה היא מתן שוויון זכויות אזרחיות חברתיות מדיניות ודתיות וביטול המצב הקודם של שעבוד הגבלה ותלות.


===תנועת ההשכלה: תנועת הנאורות אשר כך נקראה עודדה השתלבות בחברה הסובבת וגדלה ברכישת הידע המנהגים והשאיפות של האומות שביניהן חיו היהודים והדוגלים בה נקראו משכילים. בשם התבונה האוניברסלית ביקשה תנועת ההשכלה את שילובם של ערכים והשקפות מתוך תרבות הסביבה באופק הרוחני יהודי ואפילו ייחסה להם עדיפות.

תנועה זו התנגשה בערכייה עם עולם היהודי שבמזרח אירופה עם החסידות וכן עם עולם הליטאי. עוד לפני תעוצת של התנועה היה ניצוצות בגליציה פולין ובליטא שם יהודים בודדים היו בקיאים במדע החילוני ובתרבות הזמן. על פי רוב אילו היו סוחרים מגרמניה שלהם קשר עם מרכזי ההשכלה בברלין ובקניגסברג.

ב - 1781 הרפורמות של יוזף השני


====ההיכל בהמבורג 1818:

היכל המבורג, 1818 - 1844

היכל המבורג (בגרמנית: Israelitischer Tempel), שהוקם ב-1818 ושירת את הקהילה היהודית של המבורג עד 1938, היה בית הכנסת הראשון של תנועת הרפורמה ביהדות בגרמניה.

===5576 - חידושה של הקהילה בירושלים - ר' מנחם מנדל משקלוב 1816 כנגד: ״אֶת יְהוָה הֶאֱמַרְתָּ הַיּוֹם לִהְיוֹת לְךָ לֵאלֹהִים וְלָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וְלִשְׁמֹר חֻקָּיו וּמִצְו‍ֹתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְלִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ. ֿשהפסוק (דברים ) ״אֶת יְהוָה הֶאֱמַרְתָּ הַיּוֹם לִהְיוֹת לְךָ לֵאלֹהִים וְלָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וְלִשְׁמֹר חֻקָּיו וּמִצְו‍ֹתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְלִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ״ הוא הפסוק 5576 מתחילת התורה. ובשנת 5576 שהיא שנת 1816 למניינם חודשה הקהילה החרדית בירושלים על ידי תלמידי הגר״א.


וַיהוָה הֶאֱמִירְךָ הַיּוֹם לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְלִשְׁמֹר כָּל מִצְו‍ֹתָיו. וַיהוָה הֶאֱמִירְךָ הַיּוֹם לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר לָךְ וְלִשְׁמֹר כָּל מִצְו‍ֹתָיו.


בשנת 5576 - 1816 למניינם שמונה שנים לאחר עליית השיירה הראשונה של תלמידי הגר"א, משהתבססה עדת העולים החדשה בצפת והתרחבה על ידי עליה נוספת והגיעה לשש מאות נפש, עזב מנהיג העדה ר' מנחם מנדל משקלוב את צפת ועבר לירושלים. ההנהגה בצפת עברה לידיו של רב ישראל משקלוב, מי שעמד בראש שיירת העולים השלישית שבשליחותו לחוץ לארץ הצליח לבסס את קיום העדה בצפת.

מעשה זה היה חשוב שכן עתידו היה לקבוע לא רק את גורל עדת הפרושים תלמידי הגר"א מארץ אלא אף את גורל הישוב האשכנזי ואף את גורל הישוב היהודי כולו בירושלים והתרחבותו עד כדי רוב בעיר. עליית תלמידי הגר"א וכן ביסוסם בארץ זבת חלב ודבש היא היא תחילת האומה שכן רואים אנו במצרים ששלח יעקוב את יהודה להקים בתי מדרש ובתי כנסיות במצרים, וכן בדור הגאולה נשלחו תלמידי חכמים לייסד את דרכה של האומה. ואע"פ שיכול ויבואו אשר יאמרו כי עמלם לא ניכר או אלו אשר יאמרו כי דרכה של התורה אינה השולטת בארץ כך היא לא דרכה של הגאולה אלא אט אט וביוסורין נקנת הארץ ואחיזתנו בה. ובשנים אילו ר' מנחם מנדל משקלוב שנקרא מנחם גימטריה בקלו עומל עבור להשמיע את קול ה' בארץ, וקול התור נשמע בארצנו.

1818 JOHN ADAMS (1735-1826) (USA)

Statesman and President. In a letter to Mordecai Manuel Noah, he wrote: "I wish your nation may be admitted to all the privileges of citizens in every country of the world." Regarding the re-establishment of a Jewish state, he wrote in the same year: "I really wish the Jews again in Judea an independent nation."


דברי ג`ון אדמס, הנשיא השני של ארה``ב, על היהדות (ציטוט ממכתב לפ.ה. וונדר, קמפ 1808 - החברה ההיסטורית פנסלבניה, לא מאומת)

אני עומד על כך שהיהודים עשו עבור התרבות יותר מכל אומה אחרת. אם הייתי אתאיסט ומאמין בגורל עיוור, עדיין הייתי מאמין שהגורל הועיד את היהדות להיות הכלי המהותי ביותר לתרבות האומות:

אם הייתי שייך לכת השנייה של האתאיסטים, והייתי מאמין שהכל תלוי במקרה, עדיין הייתי מאמין שהמקרה הועיד את העם היהודי לשמר וללמד לאנושות את הרעיון שהמונותיאיזם הוא הבסיס של המוסריות וכתוצאה מכך, של כל הציביליזציה.

זו האומה המהוללה ביותר שאי פעם יישבה עולם זה. הרומאים ושליטיהם הם עורבא פרח בהשוואה ליהודים. היהודים העניקו דת ל3/4 מהגלובוס והשפיעו על האנושות יותר מכל עם אחר- עתיק או מודרני


ולתתך עליון על כל הגוים אשר עשה לתהלה ולשם ולתפארת

הרי לנו

הערות שוליים

  1. התקבלה ב' 26 לאוגוסט 1789 על ידי האספה המכוננת הלאומית