פרשה פתוחה 104 ~ ויעש את השלחן

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 2,612 – 2,618 לבריאה | 1,149 - 1,142 לפני מניינם 


י וַיַּעַשׂ אֶת הַשֻּׁלְחָן עֲצֵי שִׁטִּים אַמָּתַיִם אָרְכּוֹ וְאַמָּה רָחְבּוֹ וְאַמָּה וָחֵצִי קֹמָתוֹ.יא וַיְצַף אֹתוֹ זָהָב טָהוֹר וַיַּעַשׂ לוֹ זֵר זָהָב סָבִיב.יב וַיַּעַשׂ לוֹ מִסְגֶּרֶת טֹפַח סָבִיב וַיַּעַשׂ זֵר זָהָב לְמִסְגַּרְתּוֹ סָבִיב.יג וַיִּצֹק לוֹ אַרְבַּע טַבְּעֹת זָהָב וַיִּתֵּן אֶת הַטַּבָּעֹת עַל אַרְבַּע הַפֵּאֹת אֲשֶׁר לְאַרְבַּע רַגְלָיו.יד לְעֻמַּת הַמִּסְגֶּרֶת הָיוּ הַטַּבָּעֹת בָּתִּים לַבַּדִּים לָשֵׂאת אֶת הַשֻּׁלְחָן.טו וַיַּעַשׂ אֶת הַבַּדִּים עֲצֵי שִׁטִּים וַיְצַף אֹתָם זָהָב לָשֵׂאת אֶת הַשֻּׁלְחָן.טז וַיַּעַשׂ אֶת הַכֵּלִים אֲשֶׁר עַל הַשֻּׁלְחָן אֶת קְעָרֹתָיו וְאֶת כַּפֹּתָיו וְאֵת מְנַקִּיֹּתָיו וְאֶת הַקְּשָׂו‍ֹת אֲשֶׁר יֻסַּךְ בָּהֵן זָהָב טָהוֹר.

שמות לז:י - טז

הפסוקים והמצוות

לא נמנו מצוות בפרשה

המסר המרומז

ה' משלם שכר טוב ליראיו. שולחן כנגד כתר מלכות (דוד). עגלון זוכה כי רות נכדתו תהא מאימהות המלוכה על כי נתן כבוד לתורה, שהיא שורש המלכות.

מאורעות השנים

שולחן לחם הפנים בדגם המשכן בתמנע

המשך שנות שפיטת אהוד בן גרא

כאמור, אהוד בן גרא הרג את עגלון מלך מואב, אבי רות, והכניע את מואב תחת בני ישראל, ועסק בתורה הקרויה חרב פיפיות.

כליל תפארת:

עגלון מלך מואב מקבל שכר מקדשי השם במלכות ומקדש

ויעש את השֻלחן. בפפ~102 ראינו את הרמז על כך שזכה עגלון ויצאו ממנו מלכות ישראל ע"י דוד ובניין המקדש ע"י שלמה. פר' זו, פר' השולחן, היא כנגד כתר מלכות, כמבואר במדרש שמות רבה שהובא בפרשה הקודמת. וזוהי מלכותו של דוד, כמבואר בגמרא (יומא עב ע"ב): "אמר רבי יוחנן: שלשה זירים הן: של מזבח ושל ארון ושל שלחן... של שלחן - זכה דוד ונטלו". והרי דוד הוא זכותו של עגלון, ושפיר מרומז בפר' זו, כי אע"פ שהרגו אהוד זכה לשכר באותה שעה שנהרג, על שקם לשמוע את דבר ה'. ‏[1]

הרי לנו

שולחן כתר מלכות, ובעת הזאת ויאר המשך שורש שלשלת מלכות בית דוד.

הערות שוליים

  1. ועל כן מופיע עניין השולחן כאן, בתקופה המקבילה למעשה עגלון, וכן לעיל פפ~85, במעשה יהודה ותמר – היינו: במקומות שהיה לבעל דין מקום לקטרג על ייחוסם של דוד המלך ומלכות ישראל – להורות שאין מה לערער, באשר הכתובים מורים כי זמני מלוכה הם.