פרשה פתוחה 110 ~ ויביאו את המשכן

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 2,695 – 2,705 לבריאה | 1,066 - 1,055 לפני מניינם 


לג וַיָּבִיאוּ אֶת הַמִּשְׁכָּן אֶל מֹשֶׁה אֶת הָאֹהֶל וְאֶת כָּל כֵּלָיו קְרָסָיו קְרָשָׁיו בריחו [בְּרִיחָיו] וְעַמֻּדָיו וַאֲדָנָיו.לד וְאֶת מִכְסֵה עוֹרֹת הָאֵילִם הַמְאָדָּמִים וְאֶת מִכְסֵה עֹרֹת הַתְּחָשִׁים וְאֵת פָּרֹכֶת הַמָּסָךְ.לה אֶת אֲרֹן הָעֵדֻת וְאֶת בַּדָּיו וְאֵת הַכַּפֹּרֶת.לו אֶת הַשֻּׁלְחָן אֶת כָּל כֵּלָיו וְאֵת לֶחֶם הַפָּנִים.לז אֶת הַמְּנֹרָה הַטְּהֹרָה אֶת נֵרֹתֶיהָ נֵרֹת הַמַּעֲרָכָה וְאֶת כָּל כֵּלֶיהָ וְאֵת שֶׁמֶן הַמָּאוֹר.לח וְאֵת מִזְבַּח הַזָּהָב וְאֵת שֶׁמֶן הַמִּשְׁחָה וְאֵת קְטֹרֶת הַסַּמִּים וְאֵת מָסַךְ פֶּתַח הָאֹהֶל.לט אֵת מִזְבַּח הַנְּחֹשֶׁת וְאֶת מִכְבַּר הַנְּחֹשֶׁת אֲשֶׁר לוֹ אֶת בַּדָּיו וְאֶת כָּל כֵּלָיו אֶת הַכִּיֹּר וְאֶת כַּנּוֹ.מ אֵת קַלְעֵי הֶחָצֵר אֶת עַמֻּדֶיהָ וְאֶת אֲדָנֶיהָ וְאֶת הַמָּסָךְ לְשַׁעַר הֶחָצֵר אֶת מֵיתָרָיו וִיתֵדֹתֶיהָ וְאֵת כָּל כְּלֵי עֲבֹדַת הַמִּשְׁכָּן לְאֹהֶל מוֹעֵד.מא אֶת בִּגְדֵי הַשְּׂרָד לְשָׁרֵת בַּקֹּדֶשׁ אֶת בִּגְדֵי הַקֹּדֶשׁ לְאַהֲרֹן הַכֹּהֵן וְאֶת בִּגְדֵי בָנָיו לְכַהֵן.מב כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֶת מֹשֶׁה כֵּן עָשׂוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֵת כָּל הָעֲבֹדָה.מג וַיַּרְא מֹשֶׁה אֶת כָּל הַמְּלָאכָה וְהִנֵּה עָשׂוּ אֹתָהּ כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה כֵּן עָשׂוּ וַיְבָרֶךְ אֹתָם מֹשֶׁה.

שמות לט:לג - מג

הפסוקים ומצוות

לא נמנו מצוות בפרשה

המסר המרומז

עשיית הכלים לה' היא רק באופן המצווה על פי ה', גם כשמכוונים לשם שמים

מאורעות השנים

האתר המזוהה כיום עם שילה המקראית, שם על פי המקרא שכן משכן שילה

2696 - אמצע שנות משכן שילה' כנגד: "וַיָּבִיאוּ אֶת הַמִּשְׁכָּן.. אֶת אֲרֹן הָעֵדֻת וְאֶת בַּדָּיו וְאֵת הַכַּפֹּרֶת":

שהפסוק 2696 (שמות )

ומשכן שילה הוקם בשנת 2512 עשרים וארבע שנים לאחר כניסת בני ישראל לארץ . ועשרים וארבע שנים אילו עמד המשכן בגלגל ומשם עבר לשילה בו עמד למשך תקופה ארוכה של 369 שנה. ומשלה עבר המשכן לנוב ומנוב לגבעון. ובנוב עמד שבע שנים ובגבעון חמשים שנה ומשם לבית עולמים. ומשכן שלמה החל להיבנות בשנת 2928 והושלם לאחר שבע שנים בשנת 2,935. ויש להבין מניין זה, כי הרי השנים הנמנים יעלו לארבע מאות וחמשים למרות שמכניסת ב"י לארץ ועד בית המקדש ארבע מאות וארבעים שנה. ויכול כי היו חפיפות של שנים בעת העתקת המשכן ממקום למקום.

ועיקר המשכן הינו ארון העדות שהוא קודש קודשים, וכן מוצאים אנו דבר נפלא באמצע שנות משכן שילה. כפי שבואר ב"י נכנסו לארץ ב' 2488 ועמד המשכן עד 2512 בגלגל ומשם לשילה ששם עמד 369. ויוצא כי אמצע שנות שילה הרי היא שנת 2697 (2512+184.5) והפסוק של זו השנה הרי הוא את ארון העדות. וזה דבר נפלא וכן בפרשה הבאה פפ~211 ששם עיקר הפרשה היא כל משך תקופת המשכן וכתיב פסוק 2708 ושמת שם את ארון העדות. ויש להבין מה עניין ארון העדות לחזור על עצמו שנית. כי ארון העדות היה מרכז כל תקופת עמוד המשכן בין בשילה ובין בכל אתר ואתר. וב"י נכנסו לארץ כמבואר ב' 2488 ומקדש תחל עבודתו ב' 2928 ויש לשאר שמשעה זו כבר העלו את ארון העדות לירושלים יוצא איפה כי תקופת המשכן בארץ הייתה 440 שנה וכן מקובל לומר כי כל תקופת המשכן החל מיציאת מצרים הייתה 480 שנה. והנה יוצא כי אמצע תקופת המשכן הרי היא 2708 ושמת שם את ארון העדות. ודבר נפלא הוא זה.


המשך שנות גדעון בן יהואש: בשנים אלו שופט גדעון את ישראל וממליך עליהם את ה'. גדעון רצה לקדש שם שמים על הנס שנעשה במלחמה, ויעש אפוד, אך כיוון שלא היה זה על פי ציווי ה' ובאופן המותר לעשות לה', היה זה לו לחטא ולמוקש (ראה קורות השנים בפר' הקודמת ודברי רד"ק ורלב"ג ריש כליל תפארת שם).


הרי לנו

הפר' מדגישה כי אסור לעשות שום דבר גשמי לעבודת ה', גם אם הכוונה לשם שמים, כי אם עפ"י הוראת ה' בדקדוק.


הערות שוליים: