פרשה פתוחה 282 ~ ויקרא משה אל כל ישראל

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 5675 עד 5682 לבריאה | 1914עד 1922 למניינם 


א וַיִּקְרָא מֹשֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם אַתֶּם רְאִיתֶם אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה לְעֵינֵיכֶם בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם לְפַרְעֹה וּלְכָל עֲבָדָיו וּלְכָל אַרְצוֹ. ב הַמַּסּוֹת הַגְּדֹלֹת אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ הָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים הַגְּדֹלִים הָהֵם. ג וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה. [1916-7] ד וָאוֹלֵךְ אֶתְכֶם אַרְבָּעִים שָׁנָה בַּמִּדְבָּר לֹא בָלוּ שַׂלְמֹתֵיכֶם מֵעֲלֵיכֶם וְנַעַלְךָ לֹא בָלְתָה מֵעַל רַגְלֶךָ. ה לֶחֶם לֹא אֲכַלְתֶּם וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא שְׁתִיתֶם לְמַעַן תֵּדְעוּ כִּי אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם. ו וַתָּבֹאוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה וַיֵּצֵא סִיחֹן מֶלֶךְ חֶשְׁבּוֹן וְעוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן לִקְרָאתֵנוּ לַמִּלְחָמָה וַנַּכֵּם. ז וַנִּקַּח אֶת אַרְצָם וַנִּתְּנָהּ לְנַחֲלָה לָראוּבֵנִי וְלַגָּדִי וְלַחֲצִי שֵׁבֶט הַמְנַשִּׁי. ח וּשְׁמַרְתֶּם אֶת דִּבְרֵי הַבְּרִית הַזֹּאת וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם לְמַעַן תַּשְׂכִּילוּ אֵת כָּל אֲשֶׁר תַּעֲשׂוּן.

דברים כט:א - ח

תוכן עניינים

הפסוקים והמצוות

5675 - לעשות ולקיים את כל דברי התורה 22 - 1921 למניינם

לעשות את כל דברי התורה[1] שנאמר: ושמרתם את דברי הברית הזאת ועשיתם אותם. ומהיא העשייה, אמר ריש לקיש כל המלמד את בן חבירו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו עשאו שנאמר ואת הנפש אשר עשו בחרן. ר' אליעזר אומר כאילו עשאן לדברי תורה שנאמר ושמרתם את דברי הברית הזאת עשיתם אותם. רבא אמר כאילו עשאו לעצמו, שנאמר ועשיתם אותם, אל תקרי אותם אל אתם. ‏[2] וכן, אמר רבי יהושע בן לוי דבר זה כתוב בתורה ושנוי בנביאים ומשולש בכתובים, כל העוסק בתורה נכסיו מצליחין לו. כתוב בתורה ושמרתם את דברי הברית הזאת ועשיתם אותם למען תשכילו את כל אשר תעשון.[3] מן הנידון משמע כי עיקר הברית לשומרי מצוותיו הינה לימוד התורה ובמיוחד לאחר. ואין לך דבר גדול מזה של חינוך הילדים והדור הצעיר. ועיין לקמן בעניין ייסוד תנועת המזרחי בשנת 1902 שנת אם לא תשמר לעשות כל כל דברי התורה הזאת הכתבים בספר הזה ושנת הקמת הפועל המזרחי והקמת מערכת בתי הספר תחכמוני. אך עיקר השנים הם כנגד ייסוד הרבנות הראשית שנוסדה שחר ניצני הגאולה, שאפילו שעברה עליות וירידות במעמדה הינה סמל לריבונותה של ישראל כמדינה יהודית ואשר עם ישראל אחר אלפים שנות גלות בהם נרדפנו הוכינו והושמדנו וחרפת גויים הייתה על ראשינו לא תמה תקוותינו. במדינת ישראל בארץ ישראל אשר אין תורה כתורת ארץ ישראל שב ישראל לארצו ולמולדתו ואשר בה עיני ה' מראשית השנה ועד אחריתה וכן בלימוד התורה ואשרי לשומר הברית ושוקד על לימודו יומם וליל.

המסר המרומז

מאורעות השנים

5674 - מלחמת העולם הראשונה [1914 עד 1918]

ועיין פפ-281 ששם מובא בשם "מטבע של אברהם" שהפסוק ‏[4] "והיו חייך תלאים לך מנגד ופחדת לילה ויומם ולא תאמין בחייך" הוא הפסוק ה' 5674 מתחלת התורה, לפי מניין הפסוקים לטעם עליון (עיין הקדמה). ובשנת 5674 לבריאת העולם פרצה מלחמת העולם הראשונה ועם ישראל היו בפחד גדול וברחו ממקום למקום.

5676/7 - תורת היחסות של אלברט איינשטיין, כנגד: ״הַמַּסּוֹת הַגְּדֹלֹת אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ הָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים הַגְּדֹלִים הָהֵם. וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה״:

שהפסוקים (דברים כט:ב-ג) ״הַמַּסּוֹת הַגְּדֹלֹת אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ הָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים הַגְּדֹלִים הָהֵם. וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה״ הם הפסוקים 5676/7 מתחילת התורה כנגד השנים 1915/6 למניינם. ובשנים אילו פרי מעשה ידיו של אחיינו היקר המדען אלברט בן הרמן/מוס איינשטיין, אשר כתב את מאמר ״תורת היחסות״ בשנת 1915 והוציאה לאור בשנת 1916. תורת היחסות היא שמן המשותף של שתי תיאוריות פיזיקליות אשר פיתח ואשר שינו את תפיסת העולם האנושית בכל הנוגע למושגי היסוד של הפיזיקה: זמן מרחב, מסה, ואנרגיה. האחת מכונה ״תורת היחסות הפרטית״ והאחרת ״תורת היחסות הכללית״.

בעקבות המהפכה שחוללו תאוריות אלה, הרגיש איינשטיין צורך 'להתנצל' בפני סר אייזק ניוטון על כך שתיקן את כללי המכניקה הקלאסית שלו.

והנה זה פלא שכל התיאוריה מבוססת על עניין היכולת לראות את הפרש הזמן של האור מנקודה אחת לשנייה וכן לראות בגלי גאומטריה את המסה״. ורמז לדבר ״המסות הגדלת אשר ראו עיניך״. ואלברט לא ראה כי הכל הבין מה״לב״ ורמז לדבר א׳לב׳רט. וכן מסה נרמז ב׳המס׳ות הגדולות. ו׳אור׳ נרמז ב׳אשר ראו (אותיות ׳אור) עיניך״.

5676 - המסות הגדלת אשר ראו עיניך האתת והמפתים הגדלים ההם

המסות הגדלת, ולא נדע אם מסע בעלמא או, בהקשר למלחמות יאמרו הדברים? אך באומרו האתת [שמתייחס למלחמת ה' במצרים, כנאמר ה' איש מלחמה] ירמוז על מלחמות עזות אשר תוצאותיהם פורקן של ממלכות ובמיוחד זו אשר שלטה על מצרים. וכן בשנים אילו, בתום מלחמת העולם הראשונה תמו שנותיהם של הקיסרות הגרמנית, הקיסרות הרוסית, האימפרייה העות'מאנית והאוסטרו הונגרית, ותחל שיטת המנדטים.

האתת והמפתים - אתת ומפתים כנגד מגפת השפעת של 1919: ובאמרו ההם ירמוז על האתת והמפתים הגדלים של מצרים. ובאלו השנים אתת ומפתים גדולים אחרים וזו מגפת השפעת. ו' אתת ומפתים בגימטריה 1377 ואם המשלים של המגפה 1378, וכן מגפת השפעת בגימטריה 1378 דהיינו שלא כאותת והמפתים ההם דהיינו עשר המכות של מצרים אלא אתת ומפתים אחרים וזו מגפת השפעת שהייתה שכולה כעשרת המכות שהפיל ה' על מצרים.

5677 - אנדרטת אלכסנדר גרהם בל, כנגד: ״וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה ״

שהפסוק (דברים כט:ג) ״וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה״ הוא הפסוק 5677 מתחילת התורה, ובשנת 5677 שהיא 1917 למניינם נחנכת האנדרטהת [פסלו] של אלכסנדר גרהם בל [1847 - 1922]‏[5] והוא מדען וממציא שייסד את חברת הטלפון בל, ונחשב על פי רוב לממציא הטלפון שלא קיבל את ההכרה עד לשנה זו כנגד ״ואזנים לשמוע״.

ולא נתן ה' לכם לב לדעת ועינים לראות ואזנים לשמע עד היום הזה: שעד היום הזה שנת הצהרת בלפור לא היה לנו לב לדעת ועינים לראות ואזנים לשמוע כי קרובה הישועה.

5677 - הצהרת בלפור 1917 למניינם: "עַד הַיּוֹם הַזֶּה"

ההצהרה והלורד בלפור

שפסוקי התורה נתנו כנגד השנים והפסוק 5677 "עד היום הזה" ירמוז על תחילת סוף עידן המסעות וירמוז על הצהרת בלפור אשר הייתה בשנה זו.

לורד ארתור ג'יימס בלפור, שר החוץ הבריטי הכריז בשם הממלכה הבריטית על הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית באשר מעצמה עולמית כבריטניה נותנת את הסכמתה וחסותה לתנועה הציונית ולסייע במימוש המטרה.

הצהרת בלפור היא הכינוי המקובל למסמך שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, ב-2 בנובמבר 1917 ועיקרו הכרזה ולפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית: מעצמה עולמית כמו בריטניה הסכימה למעשה לפרוש את חסותה על התנועה הציונית ולסייע לה במימוש מטרתה העיקרית.

ההצהרה נמסרה לידיו של הלורד ליונל וולטר רוטשילד, שהתבקש להעבירה לידי ההסתדרות הציונית. היא ניתנה בעקבות הצעה שהגיש לממשלת בריטניה ד"ר חיים ויצמן בשיתוף עם ההנהגה הציונית בבריטניה. הצעתו של ויצמן כללה את הדרישה להכיר בזכות העם היהודי על ארץ ישראל ובזכותם של יהודים לעלות אליה, וכן להעניק מעמד מוכר למוסדות התנועה הציונית בארץ ישראל. את נוסח ההצהרה אישר הקבינט הבריטי ב-31 באוקטובר 1917.

הצהרת בלפור הייתה מסויגת ומצומצמת בהשוואה להצעה שהגיש ויצמן, ובכל זאת כללה הכרה בהקמת בית לאומי ליהודים בארץ ישראל. במשתמע גם הכירה ההצהרה בתנועה הציונית כמייצגת שאיפות אלה. הצהרת בלפור הייתה איפוא ההישג המדיני המשמעותי הראשון של התנועה הציונית.

מסמך המנדט של חבר הלאומים משנת 1922, שאשרר את החלטות ועידת סן רמו, כלל הצהרה זו ככתבה וכלשונה, וכך היא קיבלה תוקף חוקי של מסמך בינלאומי מחייב‏[6]. גם מגילת העצמאות כללה התייחסות להצהרה.

שהצהרת בלפור הינה בגדר עינים לראות ואזנים לשמוע. ומשמע מפסוק 5,684 לבריאה המקביל לשנת הצהרת בלפור שעד היום הזה לא נתן לכם לב לדעת ולהבין כי ישועת ה' קרובה לבוא.

5677 - הצבת האנדרטה לזכרו של אלכסנדר גרהם, כנגד: "וְלֹא נָתַן יְהוָה לָכֶם לֵב לָדַעַת וְעֵינַיִם לִרְאוֹת וְאָזְנַיִם לִשְׁמֹעַ עַד הַיּוֹם הַזֶּה"

שפסוקי התורה כנגד השנים והפסוק "ואזנים לשמע עד היום הזה" פסוק 5677 מתחילת התורה כנגד שנת 1917 שבו נחנכה האנדרטה [פסלו] של אלכסנדר גרהם בל [1847 - 1922]‏[9] והוא מדען וממציא שייסד את חברת הטלפון בל, ונחשב על פי רוב לממציא הטלפון.

5678 - ואולך אתכם ארבעים שנה במדבר לבריאה, 18 - 1,917 למניינם

ובאומר לב לדעת ועיניםלראות ירמוז על ארבעים שנה לפני הנאמר דהיינו, עינך ראות וכלות אליהם כל היום ואין לאל ידך[7] וירמוז על המלחמה העות'מאנית - רוסית של 1877 - 1878 אשר היוותה ציון דרך לקראת סיום דרכה של האימפריה העות'מאנית כמעצמה.

ואולך אתכם ארבעים שנה במדבר, 5,685 לבריאה, 18 - 1,917 למניינם: וזו תום שנת שהותינו במדבר אשר תרמוז על 400 שנות שילטון האימפריה העות'מאנית אשר החלה בשנת 1517 וקויים הנאמר בזהר כי בני ישמעאל ישלטו בארץ 400 שנה. בזוהר הקדוש כתוב ש-400 שנה עמד השר של ישמעאל, וביקש לפני הקב"ה: מי שנימול, יש לו חלק בשמך? אמר לו: כן! השר: והרי ישמעאל נימול בגיל 13, למה אין חלק בקב"ה כמו יצחק? אמר לו: יצחק נימול כראוי, וישמעאל לא. השר של ישמעאל: ועם כל זה, הוא נימול, אז מה השכר עבור המילה? וכך אומר הזוהר הקדוש: אוי על אותו זמן שעשה ישמעאל בעולם ומל את עצמו! מה עשה הקב"ה? הרחיק אותם מהעולם הבא, ונתן להם בגלל המילה את הזכות בארץ הקודש. רבי שמעון בר יוחאי אומר בהמשך לזה בזוהר, שהם יעכבו את בני ישראל מלשוב לארצם, עד שתושלם הזכות של בני ישמעאל.

5678 - השפעת הספרדית [1918 ועד 1920] וזאת כנגד: "הָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים הַגְּדֹלִים"

אנשי משטרה בסיאטל חבושים במסיכות שנעשו על ידי הצלב האדום במהלך מגפת השפעת הספרדית.
חיילי צבא ארצות הברית, מאושפזים בבית חולים בקנזס בשל השפעת הספרדית.

שפסוקי התורה נתנו כנגד השנים. והפסוק 5678, "הָאֹתֹת וְהַמֹּפְתִים הַגְּדֹלִים", כנגד: השפעת הספרדית של 1918 עד 1920 אשר גבתה את חייהם של 2.5 עד 5 אחוז מאכלוסיית העולם. ולפי מחקרים השפעת היא עיבור מגפת שפעת שנגרמה על ידי החידק H1N1 אשר החל משנת 1913 או 1915 כנגד הפסוק 5683.

ֿמגפת השפעת הספרדית הייתה מגפת שפעת שנגרמה על ידי זן אלים במיוחד של נגיף מהתת-מין H1N1 של המין Influenza A, התרחשה במהלך כשנה, מ-1918 ועד 1919, וקטלה בין 50 ל-100 מיליון נפש ברחבי העולם.‏[8] מחקרים שנעשו באמצעות דגימות רקמה שנלקחו מגופות שהשתמרו העלו את הסברה כי הנגיף גרם למוות עקב תגובת יתר קיצונית של מערכת החיסון, תופעה המכונה ברפואה "סערת ציטוקינים". תאוריה זו מסבירה את טבעה הקשה של המחלה ואת חתך הגילאים הייחודי של אלו שחלו בה.

הדיווחים הראשונים על מחלת השפעת האלימה הגיעו בתחילת 1918 מארצות הברית. באפריל 1918 הכתה השפעת בצרפת ופגעה בחיילים אמריקאים, בריטים וצרפתים ובאוכלוסייה אזרחית. דיווחים ראשונים על מגפת שפעת בקנה מידה גדול החלו להגיע במאי 1918 מספרד. במגפה שפגעה בספרד דווח על 8 מיליון חולים במאי בלבד, בהם גם אלפונסו השלושה עשר מלך ספרד. בהמשך נודעה המחלה בפי האמריקאים כ-"three day fever" ("קדחת שלושת הימים") או כ-"purple death" ("המוות הסגול"), אצל הצרפתים נודעה כ-"la grippe", בקרב הגרמנים כ-"Blitzkatarrh" או כ-"Flandern-Fieber".

הגל הראשון הכה באביב 1918. בקיץ 1918 נראה היה כי המגפה שככה, אולם בסוף אוגוסט הכה גל שני של המגפה, שהתגבר בספטמבר ובאוקטובר. בשיאו של גל זה העריכו רשויות הבריאות הפרוסיות והשווייצריות כי שניים מכל שלושה אנשים חלו במחלה. המגפה פחתה בחורף 1918, בחודשים נובמבר ובדצמבר, אלא שאז פרץ גל שלישי שהכה מפברואר עד אפריל 1919. הגל השני והשלישי היו עם שיעורי תמותה גבוהים באופן יוצא דופן.

שיעור התמותה העולמי ממגפת 1918-1919 נאמד ב-2.5 עד 5 אחוז מאוכלוסיית העולם, וכ-20% מהאוכלוסייה סבלה במידה זו או אחרת מן המחלה. ייתכן כי במהלך 25 השבועות הראשונים קטלה המגפה כ-25 מיליון. ‏[9]. תוך שישה חודשים התפשטה השפעת ברחבי העולם וקטלה למעלה מ-25 מיליון נפש; הערכות שונות אומדות את מספר המתים בכפול מכך.

בארצות הברית כ-28% מהאוכלוסייה סבלה מן המחלה, ובין 500,000 ל-675,000 מתו. מספר החיילים האמריקאיים באירופה שמתו במגפה נאמד במספר דומה למספר ההרוגים האמריקאיים מקרבות מלחמת העולם הראשונה. בבריטניה גבתה המחלה את חייהם של 200,000 איש ובצרפת יותר מ-400,000 איש. מספר המתים בהודו מוערך בכ-17 מיליון, כ-5% מאוכלוסיית הודו באותה העת. כמעט 22% מחיילי צבא הודו שנדבקו במחלה מתו ממנה.

למלחמת העולם הראשונה לא היה קשר ישיר להתפרצות השפעת, אך ייתכן שהתנאים שנוצרו במלחמה האיצו את התפשטותה. המגורים הצפופים ותנועת הכוחות ההמונית תרמו להתפשטות המחלה. יש הערכות כי מערכת החיסון של החיילים נחלשה כתוצאה מלחץ הקרבות ומהתקפות כימיות, וכך הפכו פגיעים יותר למחלה.

דפוסי המחלה: המגפה הייתה יוצאת דופן בכך שגרמה למותם של מבוגרים צעירים ואנשים אחרים שהיו בריאים בדרך-כלל, וזאת בניגוד לשפעת רגילה שהמתים ממנה הם בעיקר תינוקות, קשישים וחולים כרוניים. אנשים שלא הראו כל תסמיני מחלה היו עלולים להיתקף בשפעת באופן פתאומי, ובתוך שעות ספורות להיחלש עד כדי כך שלא יכלו ללכת. רבים מהחולים מתו יום למחרת הופעת התסמינים הראשונים. תסמיני המחלה כללו גון פנים כחול, ושיעול מלווה בדם שנגרם מפגיעה חמורה בריאות. בשלבים מאוחרים יותר גרם הווירוס לדימום בלתי נשלט שמילא את הריאות.

במקרים שבהם התפתחה המחלה במהירות, נגרם המוות בעיקר מדלקת ריאות כתוצאה של מיצוק שזורז על ידי הווירוס. מקרים שהתפתחו לאט יותר התאפיינו בדלקות ריאות שנגרמו על ידי חיידקים משניים וייתכן שהייתה הסתבכות עצבית שהובילה להפרעות פסכיאטריות במיעוט מהמקרים.

הפגיעה בחיי היומיום: בעוד שבמרבית המקומות פחות משליש האוכלוסייה נדבקה במחלה, ורק חלק מהחולים מתו, במספר ערים הושמדה האוכלוסייה לחלוטין. אפילו במקומות שבהם הייתה התמותה נמוכה, הותירה המחלה אנשים רבים במצב של נכות קשה. מספרם של אלו היה כה רב, עד שבמקומות רבים שותקו חיי היומיום. בקהילות מסוימות נסגרו כל החנויות, או שהלקוחות נדרשו שלא להיכנס לחנות אלא להשאיר את הזמנותיהם מחוץ לחנות. היו דיווחים רבים על מקומות שלא נותרו בהם עובדי בריאות שיוכלו לפקח על החולים כיוון שהעובדים עצמם חלו, והיו מקומות שבהם הקברנים לא היו מסוגלים לקבור את המתים. קברים המוניים נחפרו באמצעות מכונות ובמקומות רבים נקברו גופות ללא ארונות מתים.

5679 - פרעות פטליורה [1919], כנגד "לִקְרָאתֵנוּ לַמִּלְחָמָה"

רחוב הנוקם בבאר שבע, לזכרו של שלום שוורצבארד

שפסוקי התורה כנגד השנים ובשנת 5679, 1919 למניינם פרעות פטליורה אשר בם נהרגו יהודים רבים, ובפסוק 5679 כתוב "לקראתינו למלחמה".

סיפור הפרעות מתחיל עוד בשנת 1905 בה השתתף סימון פטליורה בהקמתה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית באוקראינה. ב - 1917 עם קריסת שלטון הצאר ברוסיה התמנה לשר המלחמה במועצה המרכזית של הרפוליקה העממית של אוקראינה. אומנם לא היה פעיל בעת הכיבוש הגרמני [פברואר - נובמבר 1918] אך ב - 1919 מונה למפקד עליון של הצבא. סימון פטליורה נלחם בצבא האדום ובצבא הלבן שניסו שניהם לכבוש את אוקראינה. צבאו הובס על ידי הצבא האדום [צבא הקבע של ברית המועצות - הצבא האדום של הפועלים והאיכרים]

סימון זה פרק את זעמו על יהודי המדינה. במשך שישה שבועות התחוללו כשישים פוגרומים בהם נרצחו עשרות אלפי יהודים [י"א למעלה מ- 50,000], תוך ביצוע מעשיהם הרשעים צעקו הפורעים תחי אוקראינה!, יחי אבינו פטליורה!.

שלום שוורצבארד, שען יהודי יזכר לטוב כנוקם דמם של המתים. ב - 25 במאי 1926 התנקש בחייו של סימון פטליורה בפריז. הוא הובא לדין אך לאחר דיון של חצי שעה פסקו המושבעים כי שוורצבארד זכאי ואף נפסקו לו פיצויים ממשפחת פטליורה.

5679 - הרעב ברוסיה [1921 עד 1922], כנגד: "לֶחֶם לֹא אֲכַלְתֶּם וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא שְׁתִיתֶם"

קבר אחים של מתים מרעב בדצמבר 1921

שפסוקי התורה ניתנו כנגד השנים והפסוק 5679 לפי טעם עליון במספר הפסוקים 5842 הוא: "לֶחֶם לֹא אֲכַלְתֶּם וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא שְׁתִיתֶם"ֿ, כנגד השנים 1921 שבהם השתולל הרעב ברוסיה. אך בין כה וכה הרעב החל בשל בצורת של השנים שלפני שנים אילו.

ובפרשה זו נאמר: ואולך אתכם ארבעים שנה במדבר.... לחם לא אכלתם ויין ושכר לא שתיתם למען תדעו כי אני ה' אלהיכם. [1919] שנות עצם מלחמת האזרחים ברוסיה.

לאחר מלחמת האזרחים ברוסיה והבצורת החל רעב המוני ברוסיה. הרעב החל באביב 1921 והסתיים בסתיו 1922. באזורים שנפגעו מרעב התגוררו כ-90 מיליון תושבים ונפטרו כ-5 מיליון. במהלך תקופת הרעב הממשל הסובייטי קיבל עזרה ממדינות שונות וניצל את המצב שנוצר להלאמת דברי ערך מהכנסייה.

באזורים רבים הייבול היה נמוך כ-43% מהרמה של שנת 1913. בעקבות מלחמת האזרחים נפגע קשה המשק והכלכלה של המדינה. מדיניות ממשלתית של קומוניזם מלחמתי וביטול סחר חופשי תרמו להתרחבות התופעה. לדעת היסטוריונים מכסות חובה שהאיכרים היו צריכים להעביר לממשל היו מוגזמות והביאו לכך שאצל האיכרים לא היו דגנים מספיקים להמשך ניהול המשק הפרטי. למדינה לא היה מלאי מזון במחסנים והרס התחבורה הקשה מאוד על ניהול המשבר.

כבר ביולי 1921 פנה הממשל הסובייטי לעזרה ממשלות זרות והציבור. ‏[10]

ב-27 בדצמבר 1921 פורסם צו על הלאמת דברי ערך מכנסיות ומנזרים. בהתאם לצו מ-23 בפברואר 1923 השלטון המקומי היה צריך להוציא מכנסיות ומנזרים כל דברי ערך ולהעביר אותם לקרן עזרה לרעבים. ראשי הכנסייה אישרו להעביר לקרן דברי ערך שלא מנוצלים במהלך הפולחן הדתי אך התנגדו להעברת "כל דברי הערך" כצוין בצו. בהתאם להערכות במהלך 1922 מהכנסייה האורתודוקסית הרוסית נלקחו דברי ערך בשווי של כ-2.5 מיליארד רובל. הרוב הלך לצורכי המפכה העולמית ולא לרכישת מזון.

במהלך קיץ 1921 החלה התארגנות ציבורית להקמת וועדה שתטפל בנושא. ב-21 ביולי 1921 לאחר קבלת אישור מהשלטון הוועדה הוקמה. במהלך ישיבות הוועדה השמעו קולות לפיהם לא רק בצורת מהווה סיבת הרעב. זמן קצר לאחר מכן פנה ולדימיר לנין לחברי פוליטביורו עם הצעה לפזר את הוועדה והכן מספר ימים לאחר מכן פורסם צו על הפסקת פעילות הוועדה.

המצב הקשה ביותר היה באזורים הסמוכים לנהר וולגה. בנוסף לכך היה רעב המנוי בדרום אוקראינה ובתחומי קזחסטן של היום. באזורים אלו ירידת האוכלוסייה הגיעה לכ-20%. בשנת 1922 כ-1.5 מיליון ילדים היו ללא קורת גג וללא השגת מבוגרים. הם הסתובבו ברחובות וביקשו מזון. בבית יתומים הם רוכזו רמת התמותה הייתה מגיע לכ-50%.

5680 - ותבאו אל המקום הזה ויצא סיחון... ונקח את ארצם

אל המעמד הזה. וזו שיאה של הממלכה האנגלית. "עתה אתם רואים עצמכם בגדולה וכבוד אל תבעטו במקום ואל ירום לבבכם ושמרתם את דברי הברית הזאת" ‏[11].

ויצא סיחן מלך חשבון ועוג מלך הבשן לקרתנו למלחמה ונכם: ובהקשר לנאמר לעייל, ותבאו. ובשנים אילו כאמור מתפרקת האימפרייה העות'מאנית וממלכת אנגליה פורסת את כנפייה עד לממלכת סיחון מלך חשבון ועוג מלך הבשן, ממש כנאמר בכתוב.

ונקח את ארצם ונתנה לנחלה לראובני ולגדי ולחצי שבט המנשי: וירמוז כי הכיבוש האנגליה לא היווה פטרון לממלכת יהודה ולפזורי נידחי העם בארבע כנפות הארץ אלא תחילת התהליך.

הרי לנו

הערות שוליים

 1. מוני המצוות: יראים.
 2. מסכת סנהדרין צט:
 3. מסכת עבודה זרה יט:
 4. דברים כח:סו)
 5. בברנטפורד אונטריו, קנדה
 6. ד"ר קציעה אביאלי-טביביאן, ייעוץ מדעי פרופ' אביבה חלמיש וד"ר רפי רפי ואגו, "לאומיות במבחן", הוצאת מט"ח - ירושלים, 2009, עמוד 139.
 7. פרשת כי תבוא דברים כח:לב
 8. NAP
 9. לשם השוואה, מחלת האיידס קטלה כ-25 מיליון ב-25 שנותיה הראשונות
 10. למרות הבקשות, העזרה הראשונה הגיעה רק בספטמבר בעיקר מארגון פרטי בראשות פריטיוף ננסן. ב-26 ביוני 1921 העיתון פרבדה פרסם מאמר גדול על הרעב באזור הוולגה. הממשל גייס את כל המוסדות לטיפול בנושא. ב-18 ביוני 1921 הוקמה וועדה ממשלתית מרכזית בראשות מיכאיל קלינין שהייתה צריכה לרכז טיפול במשבר ובמקביל הוקמו ועדות מקומיות שפעלו לפי הנחיותיה של הוועדה המרכזית. ב-2 באוגוסט 1921 הממשלה הסובייטית פרסמה מנשר מיוחד בה קריאה לעזרה מכל המדינות. תוך שנתיים נקנה בארצות הברית מזון בהיקף של כ-13 מיליון $. כמו כן נפתחו כ-7000 מסעדות בהם חולקו ארוחות מוכנות.
 11. רש"י על אתר