פרשה פתוחה 284 ~ וילך משה

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 5,723 עד 5,728 לבריאה | 1,962עד 1,968 למניינם 


א וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה וַיְדַבֵּר אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל. ב וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם בֶּן מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה אָנֹכִי הַיּוֹם לֹא אוּכַל עוֹד לָצֵאת וְלָבוֹא וַיהוָה אָמַר אֵלַי לֹא תַעֲבֹר אֶת הַיַּרְדֵּן הַזֶּה. ג יְהוָה אֱלֹהֶיךָ הוּא עֹבֵר לְפָנֶיךָ הוּא יַשְׁמִיד אֶת הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה מִלְּפָנֶיךָ וִירִשְׁתָּם יְהוֹשֻׁעַ הוּא עֹבֵר לְפָנֶיךָ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר יְהוָה. ד וְעָשָׂה יְהוָה לָהֶם כַּאֲשֶׁר עָשָׂה לְסִיחוֹן וּלְעוֹג מַלְכֵי הָאֱמֹרִי וּלְאַרְצָם אֲשֶׁר הִשְׁמִיד אֹתָם. ה וּנְתָנָם יְהוָה לִפְנֵיכֶם וַעֲשִׂיתֶם לָהֶם כְּכָל הַמִּצְוָה אֲשֶׁר צִוִּיתִי אֶתְכֶם. ו חִזְקוּ וְאִמְצוּ אַל תִּירְאוּ וְאַל תַּעַרְצוּ מִפְּנֵיהֶם כִּי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ הוּא הַהֹלֵךְ עִמָּךְ לֹא יַרְפְּךָ וְלֹא יַעַזְבֶךָּ.

דברים לא: א - ו


הפסוקים והמצוות

לא נמנו מצוות בפרשה

המסר המרומז:

מלחמת כיבוש הארץ הם בגדר יהושע. ה' ילחם לכם ואתם תחרישון, הוא ההולך לפניך לא ירפך ולא יעזבך.

מאורעות השנים:

5727 - מלחמת ששת הימים והשנים שלפני, כנגד: "הוא עובר לפניך הוא ישמיד את הגוים האלה מלפניך וירשתם… חזקו ואמצו אל תראו ועל תערצו מפניהם":

השנים שלפני ומלחמת ששת הימים כנגד ה' אלהיך הוא עבר לפניו הוא ישמיד את הגויים: הרקע למלחמה: מבצע סיני הסתיים בתבוסת הכוחות המצרים, והמצרים איימו כל הזמן במלחמה על ישראל. כמו"כ בגבול הסורי היה קיים ג"כ מתח מתמיד, עקב תקריות דמים שונות, כשבמרכזם נושא הטיית מקורות הירדן ע"י סוריה. סגירת מצרי טיראן לאוניות ישראליות ע"י המצרים הייתה ה"מכה בפטיש" של המצב הקדם-מלחמתי באזור. ב 15 במאי צלחו כוחות יבשה מצריים את תעלת סואץ ונכנסו למרחבי סיני, בכך הכניס נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר את ישראל למצב חירום, שכונה "תקופת ההמתנה" שהסתיים ביציאתה של ישראל למלחמה. (רבים מעריכים כי המשבר החל מבלי שתהייה כוונה אצל איש מן הצדדים להביא למלחמה כוללת, אך שורה של צעדים מכח ה"השגחה פרטית" סובבה את המאורעות כך).

תקופת ההמתנה הייתה תקופה של חרדה ופחד, ורבים חששו מפני חורבן הבית השלישי של ההתיישבות היהודית בא"י. כראש ממשלה ושר הביטחון כיהן לוי אשכול דמות אפרורית, שלא העניק תחושת בטחון לעם, גם הרמטכ"ל יצחק רבין חשש מאוד ממלחמה זו, ונכנס לפאניקה. רופאו האישי של רבין הזריק לו זריקת הרגעה שהרדימה אותו עד למחרת בצהרים. (אירוע זה הוסתר מהציבור במשך שנים רבות, אך הגביר את המועקה במערכת הפוליטית שידעה על כך).

מלחמת ששת הימים 5,727 כנגד הוא עובר לפניך … הוא ישמיד את הגוים האלה מלפניך וירשת… חזקו ואמצו על תערצו מפניהם ב' 5 ביוני,1967 [ל' אב ה'תשכ"ז ערב ראש חודש אלול של אני לדודי ודודי לי שלפני שנת [התשכח]פתח צה"ל בהתקפה על הצבא המצרי בחצי האי סיני וברצועת עזה. במהלך יומיים כבש צה"ל את רצועת עזה. ביומיים שלאחר מכן, השתלטו כוחות הצבא על כל איזור סיני. והתקיים בהם הפסוק "ורדפו מכם חמשה מאה" כאשר המטכ"ל המצרי נתן פקודה לסגת לעבר התעלה בצד המצרי וכך הפך את המלחמה לקרב התקדמות, כשבין הכוחות המתקדמים לבין התעלה לא עמד למעשה שום כוח צבאי. הירדנים הצטרפו אף הם למלחמה בניגוד לתחזיות הקודמות, והחלו להפגיז את כל אורך הגבול, צה"ל השיב מלחמה, וכעבור יומיים כבש צה"ל את רוב שטחי יהודה ושומרון. בשחר היום השלישי למלחמה בירדנים ניתנה הפקודה לכיבוש העיר העתיקה בירושלים. כוחות הצנחנים בפיקודו של מוטה גור פרצו מבעד לשער האריות לאחר הרעשה ארטילרית על הרובע המוסלמי הסמוך. הם חשו לעבר רחבת הר הבית והניפו את דגל ישראל מעל הכותל המערבי. הידיעה כי הכותל המערבי והעיר העתיקה בידי כוחות צה"ל, נפוצה במהירות וריגשה את המוני בית ישראל בארץ ובתפוצות. בתוך פחות משלושה ימים השתלטו כוחות צה"ל על כל שטח הגדה המערבית על ירושלים המזרחית, והכוחות הירדניים הנותרים, נסוגו כולם ממזרח לנהר הירדן. ב' 9 ביוני, לאחר תום הקרבות בחזית המצרית ובחזית הירדנית, החלה ההתקפה על הסורים. תוך יומיים כבשו חייל צה"ל את רמת הגולן והצליחו להגיע למעלה החרמון. ב' 10 ביוני נפסקו הקרבות ברמת הגולן ונסתיימה למעשה המלחמה. ישראל השיגה הישג מדיני וצבאי עצום בכך שלא הופעל עליה לחץ מצד שתי המעצמות הגדולות כמו לאחר מבצע סיני - לסגת מיד מכל השטחים שכבשה, שלא במסגרת הסדר שלום. תוצאות המלחמה הייתה הסרת תחושת האיום הקיומי, ותמריץ לפיתוח כלכלי לאחר שנות מיתון רבות. הקמת יישובים, בסיסי צבא ושדות תעופה, פיתוח התיירות והשימוש בשדות הנפט בסיני האיצו את צמיחת המשק הישראלי בשיעור חסר תקדים עד אז לשגשוג שלא היה כמותו בארץ. כמו"כ הגאווה הלאומית הייתה גבוהה מאד.

הכרת האומות בעם ישראל כ"עם בחירה"

כליל תפארת:

5724 - "וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם בֶּן מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה אָנֹכִי הַיּוֹם", כנגד 120 שנה עד לתום של "אור החמה יאיר שבעתים":

ויאמר אליהם בן מאה ועשרים שנה אנכי היום לא אוכל עוד לצאת ולבוא. בתקופה זו שקדמה למלחמה (63'-64'), כשהיה קיים חשש שמדינות ערב יתקיפו את ישראל בשלב כלשהו כי הם לא ישבו בחיבוק ידיים. רבו מחשבי הקץ למיניהם שאמרו והבטיחו הנה משיח בא וכיוצ"ב, וכנגדן רמז כאן הכתוב "לא אוכל עוד לצאת ולבא" ופירש"י "יכול שתשש כוחו... אלא לצאת ולבוא בדברי תורה, מלמד שנסתמו ממנו מסורות ומעיינות החכמה" (רש"י במקום). ברגע שניתנה ההנהגה ליהושע נפסק השפע למשה כדי לתת ליהושע הסמכות, כי לא כל אחד יכול לקבל את השפע של מעיינות החכמה ולחשב קיצין וכדו', רק יחידי סגולה המיועדים לכך כיהושע בשעתו יכולים ורשאים לעסוק בכך. וכן באור החיים כתב כאן שמשה הבין שמגיע יום מיתתו ע"י צורת השגה שלא כל אחד יכול להשיג, "עוד נתכוון לומר להם טעם שהכיר שהיום מלאו ימיו ושנותיו, והגם שאמרנו הטעם, מדרך הצדיקים להעלים השגתם, אשר ישיגו יותר על בני דורם" וגם מדבריו אנו למידין שלא כל הרוצה ליטול את השם יטול ויחשיב עצמו כמשיג השגות נעלות השמורים ליחידי סגולה.

"ה' אלהיך הוא עבר לפניך.. חזקו ואמצו", כנגד: הניסים של מלחמת ששת הימים:

ה' אלקיך הוא עבר לפניך הוא ישמיד את הגוים האלה מלפניך וירשתם. בשנים האלו (64-65) התקופה שלפני המלחמה, אומר ה' לעם ישראל, אל תיכנסו לפחד וחרדות שאין הנהגה מספיק ראויה בישראל להושיע אתכם מיד מצרים, כי אני ה' הוא העובר לפניך ואני אלחם לכם, ולא משנה מי העומד בראשכם, כי הרי בפועל ניצחונות מלחמת ששת הימים לא באו כתוצאה מאסטרטגיות גאוניות שתוכננו מראש, ראש הממשלה ושר הבטחון עד המלחמה ממש היה לוי אשכול שלא היה בעל כושר צבאי כלל, הרמטכ"ל יצחק רבין לא תיפקד כלל בראשית ימי המלחמה, שאז בעצם הוכרעה המערכה ע"י הפצצתן והשבתתן של חילות האוויר של צבאות ערב שמסביב. קליטת שיחתו של חוסיין מלך ירדן עם נאצר בו הודיע לו שהירדנים יצטרפו למלחמה סייעו לישראל להכין את עצמה מול הירדנים למרות שכולם חשבו שירדן לא תצטרף. גם זעקות סוריה בכל העולם שצה"ל נמצא בדרך לדמשק למרות שהם היו רחוקים משם באמת, סייע גם הוא לצה"ל לכבוש את הרמה, כי כל החיילים הסורים ברמת הגולן ששמעו ברדיו כי צה"ל נמצא בדרך לדמשק נסו משדה הקרב כדי לא להישאר בעורף. כל הדברים האלו לא היו דברים מתוכננים, ורק השגחה פרטית מיוחדת בגדר ש"ה' הוא העובר לפניך" גרמה בסופו של דבר לניצחון המרשים של צה"ל.

ונתנם.. ועשיתם להם ככל המצוה אשר צויתי אתכם (66'-67'). הציווי שציוה ה' לבנ"י הוא שישברו מצבותם כמש"כ האבן עזרא כאן, וכך היו צריכים לנהוג לאחר כיבוש כל שטחי סיני, יו"ש, ועזה. אולם צה"ל פחד מתגובות העולם, ולא הרס את המסגדים ‏[1] שנמצאים על מקום הקודש ממש, ובגלל זה המוסלמים והערבים המשיכו להיאחז בהר הבית ולשלוט שם, ולטעון שהר הבית הוא מקום מקודש לאיסלם מקדמת דנא למרות שאינו כך מבחינה היסטורית. סביר שאילו היו הורסים את המסגדים שם, חשיבות ירושלים בעיני העולם הערבי היתה פוחתת בצורה ניכרת, וצרות רבות היו נמנעים כתוצאה מכך, ובפרט היינו חוסכים את אינתיפאדת "אל אקצה" שגבתה מאות הרוגים. חוסר הבטחון בה' והפנייה לאלוהים אחרים שהם אומות העולם (בין לחוקותיהם בין לממונם), גרמו וגורמים שוב ושוב לפורעניות רבות על העם היושב בציון.

5728 - "חזקו ואמצו אל תיראו ואל תערצו מפניהם" [5728], כנגד: חיזוק האמונה בעניין המלחמה והשנים שלאחריה:

חזקו ואמצו אל תיראו ואל תערצו מפניהם. כי ה' אלקיך הוא ההלך עמך לא ירפך ולא יעזבך (67'-68'), כאן רמז בפועל על המלחמה והשנים שאחרי כדכתיב ‏[2] "ואמר אלהם שמע ישראל אתם קרבים היום למלחמה על איביכם, אל ירך לבבכם אל תיראו ואל תחפזו ואל תערצו מפניהם." חזקו ואמצו אומר ה' לעמו ואל תפחדו מאיומיהם כי ה' הוא ההולך עמך ורק על ידו תנצחו במלחמה. עוד ירמוז בדבר האמונה.

הרי לנו:

שהביטחון בה' הוא אשר יביא לנו שלום וביטחון, ולא הכניעה לאומות העולם אשר תביא את הישועה. כן אין לנו להאמין לכל מחשבי הקיצין וכדו' למיניהם, כי רק ליחידי סגולה מעניק ה' מעיינות חכמה, והמאמין לכל מחשבי הקיצין סופו אכזבה וייאוש המביאה את האדם לכל הצרות.


הערות שוליים:

  1. למרות שלדעת חלק מהפוסקים המוסלמים אינם עובדי ע"ז, מ"מ ודאי שאסור שמסגד יעמוד על מקום הקודש, ועוד שהם אינם שומרים על ז' מצוות בני נח
  2. דברים יט' פרשת כי תצא למלחמה