פרשה פתוחה 182 ~ וידבר ואני לקחתי את הלוים

מתוך ויקיתורה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 3,701 – 3,703 לבריאה | 60 - 57 לפני מניינם 


יא וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. יב וַאֲנִי הִנֵּה לָקַחְתִּי אֶת הַלְוִיִּם מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל תַּחַת כָּל בְּכוֹר פֶּטֶר רֶחֶם מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְהָיוּ לִי הַלְוִיִּם. יג כִּי לִי כָּל בְּכוֹר בְּיוֹם הַכֹּתִי כָל בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם הִקְדַּשְׁתִּי לִי כָל בְּכוֹר בְּיִשְׂרָאֵל מֵאָדָם עַד בְּהֵמָה לִי יִהְיוּ אֲנִי יְהוָה.

במדבר ג:יא - יג

הפסוקים והמצוות

לא נמנו מצוות בפרשה

המסר המרומז

בני לוי נלקחו תחת הבכורות באשר שמרו מצוות ה' וכן לדורות

מאורעות השנים

3703 - הורקנוס השני בן שלומציון המלכה בכורו של אלכסנד מלך, כנגד: "וַאֲנִי הִנֵּה לָקַחְתִּי אֶת הַלְוִיִּם מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.. כִּי לִי כָּל בְּכוֹר":

הורקנוס השני

שהפסוקים "וַאֲנִי הִנֵּה לָקַחְתִּי אֶת הַלְוִיִּם מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.. כִּי לִי כָּל בְּכוֹר" הם 3\3702 מתחילת התורה או 1\3700 לפי טעם עליון. ובשנת 3700 לאחר מות המלך אלכסנדר מתמנה הורקנוס הבכור ע"י פומפיוס והוא איש חסיד ועושה חסד ותשועה.

הורקנוס הג' אחי המלך אריסטובלוס, הומלך ע"י פומפיוס מגנוס בשנת ג' אלפים 3700 עד לשנת 3721 והוא מלך עשירי לחשמונאים. והיה איש צדיק וירא אלהים, ועוזר היה לו שנקרא אנטיפטר.

כליל תפארת

וַאֲנִי הִנֵּה לָקַחְתִּי אֶת הַלְוִיִּם מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל... וכתב רש"י: "לפי שהיתה העבודה בבכורות, וכשחטאו בעגל נפסלו, והלוים שלא עבדו עבודה זרה נבחרו תחתיהם". וכתב האבן עזרא "לקחתי - מעלה גדולה ללוים." מדברי קדמונינו המפרשים למדים אנו, שבזכות מעשי הגבורה של הלויים שסרבו לעבוד לעגל, זכו למעלה הגדולה שהם משרתים בבית המקדש. אריסטובלוס היה אוהב את הצדוקים העשירים והחזקים שהיו גם אנשי הצבא, ואילו הורקנוס היה אוהב את הפרושים הצדיקים, שלא היו בעלי כוח. אבל בזכות זה בסופו של דבר הוא זכה למלוך ולקבל את משרת הכהן הגדול בבית המקדש.

כִּי לִי כָּל בְּכוֹר בְּיוֹם הַכֹּתִי כָל בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם הִקְדַּשְׁתִּי לִי כָל בְּכוֹר בְּיִשְׂרָאֵל. הורקנוס הבכור זכה למלוך. מרידתו של אריסטובלוס הצעיר ונטילתו בכוח את המלכות לא הועילו לו. מפני שהכהונה הגדולה משרה קדושה, היא וראויה במיוחד לבכור מבין הבנים. ואמנם צריך שהבכור יהיה מתאים מבחינה רוחנים למשרה זו. ואכן הורקנוס שהיה ידיד הפרושים היה מתאים לכהונה הגדולה.

הרי לנו

שאומנם הלויים נלקחו תחת הבכורות לעבודה אך זכות הבכורות שמורה להם וכן לעתיד לבוא. ובזמן שהבכור שומר מצוות ה' הוא אשר יעמוד לשרת לפני ה'. וכן הורקנוס באילו השנים.